BŁOGOSŁAWIONA RODZINA ULMÓW NA LEKCJI RELIGII

BŁOGOSŁAWIONA RODZINA ULMÓW NA LEKCJI RELIGII

W dniach 27, 28 stycznia w chojnickich parafiach odbyła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów. Z tej okazji nauczycielki religii przeprowadziły we wszystkich klasach lekcje przedstawiające historię bohaterskiej rodziny. Pomocą w temacie posłużyła książeczka wydana przez wydawnictwo Św. Wojciecha pt. „Pod dachem Ulmów”. To krótka opowieść o tej niezwykłej rodzinie z małego domu na końcu wsi, która otworzyła serca i drzwi szukającym ratunku Żydom. Wiedzieli, że trzeba być w życiu jak Samarytanin
z Biblii – i byli. Byli też razem odważni i szczęśliwi. Mieli też swoje marzenia, radości
i wspólne tajemnice. Każdy pod ich dachem miał też swoje nadzieje i ulubione kolory, których nie zamazała wojna. Wszyscy czekali na kolejną Wielkanoc… Aż w końcu razem poszli do Nieba, by zobaczyć na własne oczy Jezusa Zmartwychwstałego i Jego chwałę.

16 stron poświęconych każdemu dziecku osobno oraz rodzicom. Wprowadzają nas
w przestrzeń rodziny mocno opartej na wierze i zasadach z niej wynikających. Oczyma dzieci spoglądamy na rodziców, którzy są absolutnym autorytetem i punktem ich odniesienia. Kochająca się i szczęśliwa rodzina oraz szeroko rozumiana miłość oraz szacunek wobec każdego człowieka, to najważniejsze prawdy, które czytelnik zapamięta po spotkaniu z tą książeczką.

Po przeczytaniu historii i zapoznaniu się z życiem rodziny Ulmów, uczniowie mogli samodzielnie narysować portrety Józefa, Wiktorii, Stasi, Basi, Władka, Franka, Antosia
i Marysi, młodsze dzieci otrzymały kolorowankę rodziny.

Mamy nadzieję, że przedstawienie polskich męczenników drugiej wojny światowej, zachęci dzieci i młodzież do zgłębienia i bliższego ich poznania. Może co niektórzy z nas odwiedzą ich miejscowość i Muzeum w Markowej podczas wakacyjnych podróży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *