Ogłoszenia duszpasterskie – 05.06.2022 r.

 1. Stowarzyszenie „Pomocomocni” razem z miastem Chojnice zachęca do udziału w zbiórce rzeczowej na rzecz Ukrainy, która odbywa się dziś w namiocie OSP przed każdą Mszą św. w Bazylice. Zbierana jest żywność: sucha (np. ryż), w puszkach oraz dla dzieci. Potrzebne są także artykuły higieniczne artykuły pierwszej pomocy oraz buty dla dzieci w różnych rozmiarach. Całość zostanie przewieziona z Chojnic, głównie do ukraińskich sierocińców i domów dziecka oraz na wschód Ukrainy, która objęta jest działaniami zbrojnymi.
 2. W czerwcu zapraszamy na nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dni powszednie będą odprawiane po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00. 
 3. We wtorek, po Mszy św. wieczornej, spotkanie Domowników Boga. 
 4. Grupa parafialna Młody Kolping zaprasza chętne dzieci z klas od 3 do 8 na kolejne warsztaty papiernicze. Temat najbliższych zajęć to zakończenie roku szkolnego. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 czerwca od godz. 16.00 do 19.00, w salce pod plebanią. Koszt zajęć to 15 zł. Zapisy u p. Asi Orlikowskiej (tel. 663-396-261). 
 5. W piątek, 10 czerwca, w amfiteatrze Fosa Miejska w Chojnicach (w przypadku niepogody w naszej Bazylice) odbędzie się XXIII Przegląd piosenki religijnej „CREDO 2022” pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela – patrona Chojnic. Rozpoczęcie o godz. 11.00. Szczegóły na plakacie. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału. 
 6. W piątek, o godz. 17.00 w Kościele Gimnazjalnym odbędzie się pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem.
 7. Za tydzień kończy się czas Komunii św. wielkanocnej. 
 8. W miniony poniedziałek odbyło się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania. Niestety nie wszyscy byli, stąd prosimy by osoby, których nie było, odebrały zgody na nasz wspólny wyjazd na wydarzenie Przystań, które odbędzie się w Pelplinie w sobotę 18 czerwca. Wypełnione zgody prosimy przynosić po każdej Mszy świętej do zakrystii, do przyszłej niedzieli (12 czerwca). Ten wyjazd jest w ramach naszych spotkań formacyjnych. Koszt wyjazdu to 20 zł; jednak gdyby był to dla kogoś problem, to dla nas nie jest to problem i prosimy by powiedzieć nam o tym. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie. 
 9. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na zbliżający się remont naszej Bazyliki. Już dziś składamy serdeczne podziękowanie za składanie ofiary. 
 10. Jest do nabycia „Pielgrzym”.
 11. W minionym tygodniu do wieczności odeszli: śp. Czesława Gliniecka-Dietrich, l. 96 z ul. Broniewskiego, śp. Zbigniew Weyna, l. 85 z ul. Grunowo, śp. Czesław Gulbicki, l. 78 z Angowic. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Siostry i Bracia,

W dniach od 22 do 26 czerwca w Rzymie odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin. Zapowiadając je, papież Franciszek mówił o nowej formule spotkania, aby każdy mógł w nim uczestniczyć również w diecezji. Ojciec Święty wzywał wówczas:„proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni, kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie”.

Odpowiadając na wezwanie papieża, zapraszam wszystkie rodziny diecezji pelplińskiej do Kościerzyny w dniu odpustu Matki Bożej Królowej Rodzin, 18 czerwca br., przede wszystkim, aby dziękować Bogu za wstawiennictwem Maryi za naszych bliskich.

O znaczeniu rodziny nikogo z nas nie trzeba przekonywać. Doceniamy ją zwłaszcza wtedy, kiedy miłość, wsparcie, zaufanie i bliskość drugiego człowieka sprawia, że czujemy się kochanymi i wartościowymi. Doceniamy ją także w obliczu niebezpieczeństw, kiedy ktoś odchodzi lub cierpi. W ostatnim czasie jeszcze bardziej troszczymy się o najbliższych. Gdy ponad trzy miesiące temu zaczęły wybuchać bomby w Ukrainie, wielu zastanawiało się, jak ochronić współmałżonka, dzieci czy rodziców. Gdy empatycznie przyjmowaliśmy pod swój dach uchodźczynie z dziećmi, współodczuwaliśmy ich tęsknotę, ból rozstania oraz niepokój o walczących mężów, ojców i synów. Gdy dzisiaj patrzymy na tych, których Bóg postawił najbliżej nas, czujemy jednocześnie tkliwość
i odpowiedzialność, wdzięczność i troskę. Chcemy chronić, wspierać i modlić się za nasze rodziny.

Przyjedźcie zatem, Siostry i Bracia, w sobotę, 18 czerwca do Kościerzyny, aby dziękować Panu za najbliższych oraz wypraszać dla swoich rodzin Boże błogosławieństwo. Zapraszam wszystkich, którzy obchodzą kolejną rocznicę małżeństwa, nieważne którą – ważne, że od roku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat jesteście razem. Zapraszam rodziny, które formują się we wspólnotach parafialnych, zwłaszcza zaangażowane w Domowy Kościół, Rodzinę Kolpinga i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Zapraszam także te rodziny, które przeżywają jakieś trudności, aby prosiły Boga o zrozumienie, że Miłość silniejsza jest niż gniew. Zapraszam narzeczonych, przygotowujących się do małżeństwa i tych którzy modlą się, aby spotkać przyszłą żonę lub przyszłego męża. Zapraszam wszystkich, dla których rodzina jest ważnym wymiarem życia.

Niech nasze diecezjalne świętowanie w Sanktuarium Królowej Rodzin, będzie umocnieniem
w miłości rodzinnej, która – jak głosi hasło tegorocznego spotkania – jest powołaniem i drogą do świętości. Ku temu z serca błogosławię.

Wasz Biskup
+ Ryszard Kasyna 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *