OGŁOSZENIA 29. 10. 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 29. 10. 2023 r.

 1. Aktualny numer naszej gazetki parafialnej jest wyłożony na balaskach. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na jej druk.
 2. W poniedziałek o godz. 17.30 (po różańcu dla dzieci) odbędzie się Bal Wszystkich Świętych dla uczniów ze szkoły podstawowej w podziemiach Kościoła Gimnazjalnego, tym razem bal zostanie poprowadzony przez profesjonalnego wodzireja Marcelego Mateckiego z Torunia. Na bal dzieci przychodzą przebrane za ulubionego świętego, anioła lub ubrane na biało. Biletem wstępu tradycyjnie jest opatrunek na ratunek, który zostanie przekazany na fundację Redemptoris Missio. W tym roku powyższe wydarzenie zostanie sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach w ramach projektu napisanego przez Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga działającego przy naszej parafii.
 3. W środę obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, tego dnia Msze św. w Bazylice o godz. 9.00, 10.30; w Kościele gimnazjalnym o godz. 7.30, 10.00 i 19.00, a o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym z procesją i 15.00 w Angowicach. Przy bramach cmentarza parafialnego Po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się zbiórka ofiar na utrzymanie cmentarza. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. Od 1 listopada Msza Święta o godz. 18:00 w kościele gimnazjalnym.
 5. 1 i 2 listopada uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomagam, bo lubię” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na bieżące utrzymanie cmentarza parafialnego. Zachęcamy i dziękujemy za wsparcie ich akcji.
 6. 2 Listopada w dniu wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych Msze św. zostaną odprawione według porządku dnia powszedniego z dodatkową Mszą św. w Bazylice o godz. 10.00.
 7. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca: a) w czwartek, w bazylice od godz. 9.00 do 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, a od godz. 17.00 do 18.00 możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Po Mszy o godz. 18.00 spotkanie dla Róż Różańcowych; b) w piątek, w bazylice: od 17.00 do 18.00 spowiedź, o 18.00 Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa; c) w sobotę, w kościele gimnazjalnym: o 7.30 różaniec, o 8.00 Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP, a po Mszy nabożeństwo pierwszosobotnie; Od godz. 9.00 odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. W tym dniu także kolejny różaniec mężczyzn. Początek w kościele Chrystusa Króla, o 8.30 Msza św., a następnie Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i wyjście procesji różańcowej.
 8. Trwa miesiąc październik, jest to miesiąc szczególnej modlitwy różańcowej. Zapraszamy do Bazyliki na nabożeństwa różańcowe: dorosłych i młodzież w poniedziałek i wtorek o godz. 17.30, a dzisiaj o godz. 18.30. Natomiast dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałek i wtorek o godz. 16.45. W tym tygodniu różaniec dla dorosłych i młodzieży poprowadzą następujące grupy: dziś w niedzielę Domowy Kościół, w poniedziałek Róże Różańcowe i we wtorek Domownicy Boga.
 9. Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum informuje, iż dzisiaj po każdej Mszy św. przeprowadzona zostanie Akcja „Znicz”. Będzie można nabyć znicze rozprowadzane przez wolontariuszy Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na funkcjonowanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum Aniołowo. W imieniu Pacjentów dziękujemy za każdą formę wsparcia.
 10. Trwają prace przy organach w bazylice są one prowadzone przez Zakład Organmistrzowski „Ars Organum” Pana Adama Olejnika. Zakres prac dotyczy wybranych elementów są nimi przekaźniki łączące trakturę gry z wiatrownicami, na których są umieszczone głosy organowe. Przekaźniki zostały poddane renowacji i wymianie niezbędnych elementów w pracowni organmistrzowskiej. W najbliższych dniach nastąpi ich montaż oraz prace regulacyjne, usunięcie bieżących usterek i korekta stroju całego instrumentu.  Można także wspierać prace przy naszych organach finansowo po przez wpłaty na konto parafialne. Koszt prac renowacyjnych to 20 tys. zł.
 11. Parafia MBKP w Chojnicach obchodzi w listopadzie 40. rocznicę powstania. Z tej okazji zaprasza dzieci do udziału w konkursie pt. „Moja parafia w obrazie”. Prace wykonane dowolną techniką malarską w formacie A3 prosimy składać do 5 listopada w biurze parafialnym lub zakrystii. Dzieci, młodzież oraz dorosłych zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o parafii, który odbędzie się w Oratorium 10 listopada o godz. 16.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z ks. Bartoszem Peplinskim (tel. 694 002 087). W ramach obchodów rocznicy zaprasza na Różaniec przy grobie ks. prał. Aleksandra Kłosa, budowniczego naszego kościoła w czwartek o godz. 19.00. W przyszłą niedzielę o godz. 7.30 Msza święta dziękczynna za parafię. 16 listopada odbędzie się wieczornica w małym kościele o godz. 20.00. Będzie ona przeżywana w duchu zawierzenia Panu Bogu i Patronce parafii Matce Bożej Królowej Polski.
 12. Po Mszy św. można nabyć kalendarze ścienne na rok 2024, duże w cenie 15 zł, a pozostałe po 10 zł.
 13. Po raz trzeci ruszyła kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków, znanych i zasłużonych Chojniczan. W tym roku środki zostaną przeznaczone na nagrobki – Juliana Rydzkowskiego i Albina Makowskiego. Od soboty 28 października do 1 listopada br. w godzinach 11.00 – 17.00 trwa zbiórka na cmentarzu parafialnym i komunalnym. Każdy kwestujący wyposażony jest w puszkę oraz posiada identyfikator z imieniem i nazwiskiem.
 14. By uzyskać odpust zupełny za zmarłych w oktawie Wszystkich Świętych (1-8 listopada) musimy być w stanie łaski uświęcającej. Dlatego zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty w poniedziałek 30 października w Bazylice od godziny 8.00 do 8.30. oraz po południu od godziny 17.00 do 18.00. I jak zawsze w soboty w kościele ZNMP przez godzinę, podczas wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy na modlitwę różańcową za naszych zmarłych   w dniu Zadusznym w Wspomnienie Wszystkich Wiernych  Zmarłych (2.11) na cmentarzu parafialnym o godzinie 17.45.
 15. W trosce o wieczne zbawienie zmarłych kierujemy do Boga modlitwę zwaną Wypominkami, to jest dar modlitwy wynagradzającej za ich grzechy i nieodprawione pokuty. Po pierwsze – Bliskich zmarłych drogich naszemu sercu polecamy Bogu w WYPOMINKACH ROCZNYCH, które czytane w każdą Niedzielę roku są wołaniem o darowanie im kar czyśćcowych. Wypominki roczne będą czytane w każdą niedzielę roku w Bazylice przed mszą św. o godz. 9:00 oraz w Kościele gimnazjalnym przed mszą św. o godz. 10:00. Tradycyjnie składa się na wypominki roczne za duszę jednego zmarłego ofiarę równą jednej intencji mszalnej. Po drugie – byśmy mogli polecić Bogu każdego zmarłego, wobec którego zaciągnęliśmy dług wdzięczności zgłaszamy jego duszę na WYPOMINKI JEDNORAZOWE za dowolna ofiarę. Będziemy je czytać przez całą oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada po wieczornej Mszy św. Wypominki są świadectwem naszej wiary w zmartwychwstanie Chrystusa i nasze zmartwychwstanie oraz znakiem więzi duchowej ze zmarłymi, bo w dniu śmierci życie Twoich wiernych o Panie, zmienia się ale się nie kończy. Wypominki można składać w zakrystii albo w biurze parafialnym.
 16. W tym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Janusz Babiński z placu św. Jerzego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *