Papageno Team

Dlaczego Efekt Papageno? Dlaczego Papageno Team?
      Papageno to fikcyjna postać opery Wolfganga A. Mozarta Czarodziejski flet z librettem Emanuela Schikanedera. Doświadczenia życiowe powiązane ze stresem, żalem i przekonaniem o utraconej miłości rodzą w głównym bohaterze frustrację, a w konsekwencji myśli rezygnacyjne. W miejsce radości pojawia się beznadzieja i wszechogarniające przeświadczenie, że życie nie jest warte życia. Samobójstwo, w jego mniemaniu, jawi się jako jedyne rozwiązanie… Sytuację zmieniają jednak Trzej Chłopcy. Nadchodzą w porę i przypominają Papagenowi, że ma przecież srebrne dzwonki, które tak wiele potrafią uczynić. Okazuje się, że to najlepsza z możliwych rad, o której, w swoim odmiennym, wręcz depresyjnym stanie, zapomniał. Wsparty i ukierunkowany pomocą Towarzyszy, aktywizuje się – zaczyna działać odmieniając swoją codzienność.
    Prosta pomoc Trzech Chłopców, którzy otwierają oczy Papagena na możliwości, które znajdują się w jego zasięgu, a tym samym motywują go, by odrzucić samobójcze plany, stała się w przedmiotowej literaturze podstawą sformułowania Efekt Papageno.
    Idąc tym tropem, wydaje się zasadnym kontynuowanie pomocowego dzieła, które w swoisty sposób zainicjował Mozart w swej operze. W moim zamyśle Papageno Team to grupa ludzi chcąca profesjonalnie wspierać Wszystkich borykających się z myślami rezygnacyjnymi; chcąca towarzyszyć Tym, którzy próbowali odebrać sobie życie, jak również Tym, którzy mierzą się z doświadczeniem żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby.
    Zaistnienie Papageno Team, w swym fundamencie, powiązane jest z ideą duszpasterstwa specjalistycznego, które realizowane jest w Archidiecezji Łódzkiej. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, kierowany pasterską wrażliwością, dostrzegł wyzwanie jakim dla współczesności (także tej eklezjalnej) staje się kryzys suicydalny i z dniem 18. sierpnia 2022 roku powołał do istnienia duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby. To pierwsza we wspólnocie Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce inicjatywa skierowana wprost do osób, których dotyka szeroko rozumiany problem samobójstwa. Ludzie Ci bardzo często spotykają się z niezrozumieniem, piętnowaniem, a niekiedy i traumatyzującym ostracyzmem. Często mają też przekonanie postponowania wewnątrz wspólnot parafialnych. Co jednak najbardziej istotne, w Papageno Team, wpisane jest przekraczanie barier, które będąc niedoskonałymi ludźmi, doskonale i skutecznie tworzymy. Podążając za myślą Papieża Franciszka: „Kościół jest powołany, aby dotrzeć na dzisiejsze rozstaje dróg, to znaczy do peryferii geograficznych oraz egzystencjalnych ludzkości, do tych miejsc na obrzeżach i do tych sytuacji, w których ludzie żyją strzępami człowieczeństwa, bez nadziei…” Papageno Team tworzymy w duchu otwartości, opierając się na promocji kultury dialogu i odrzucając przejawy mentalności wykluczenia.  

WIĘCEJ: https://www.papagenoteamhttps://www.papagenoteam.com/.com/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *