Pielgrzymka na Dolny Śląsk – 5 dni 

DZIEŃ 1 TRZEBNICA – WALIM  

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią w godzinach rannych. Przejazd do Trzebnicy,    gdzie nawiedzimy Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej: zespół klasztorny wraz z bazyliką i grobem Świętej.Przejazd na poznanie tajemniczego projektu Hitlera, którego ślady do dziś kuszą miłośników historii. Zwiedzimy Muzeum Sztolni Walimskich, czyli szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych tworzących jeden z najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich – kompleks Rzeczka. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2 WAMBIERZYCE – KŁODZKO                                               

Po śniadaniu przejazd do usytuowanych malowniczo między trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron Wambierzyc, zwanych Śląską Jerozolimą. Nawiedzenie Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin: bazylika, kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka stanowią prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Kościół Nawiedzenia NMP zbudowany został  na wzór jerozolimskiej świątyni Salomona. Przejazd do Kłodzka – przejście 600-metrową Podziemną Trasą Turystyczną pod ulicami kłodzkiej starówki, następnie zwiedzanie centrum miasta wraz z gotyckim kamiennym mostem przypominającym Most Karola w Pradze, jak również Twierdzy Kłodzkiej. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.Alternatywnie zamiast Kłodzka:                                                                                                        

BARDO ŚLĄSKIE

Przejazd do BardaŚląskiego, które nazywane jest „Wrotami Kotliny Kłodzkiej” i słynie z urokliwego położenia    i sanktuarium Maryjnego. Najcenniejszym zabytkiem  miasta jest monumentalny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym króluje cudowna figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem, zwana też Matką Boską Bardzką. Warto zobaczyć także ruchomą szopkę, a przy klasztorze Muzeum Sztuki Sakralnej i odbyć spacer na kamienny most na Nysie Kłodzkiej.                                          

DZIEŃ 3        ZAMEK KSIĄŻ – PALMIARNIA W LUBIECHOWIE – ŚWIDNICA 

Śniadanie i przejazd do położonego na skalnym cyplu i otoczonego naturalnym wąwozem Zamku Książ  – największego na Dolnym Śląsku. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń, my zwiedzimy go trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Następnie udamy się do pobliskiej Palmiarni w Lubiechowie, która powstała    w latach 1908- 1911 za astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie, a do budowy jej wnętrz sprowadzono z Sycylii zastygłą lawę z wulkanu Etna. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy     i bogata kolekcja kaktusów. Przejazd do Świdnicy – jednego z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Śląsku. Zobaczymy barokowy ratusz, piękne kamienice, zabytkowe fontanny oraz potężną Katedrę św. Stanisława i Wacława. Następnie zwiedzimy zapierający dech  w piersiach Kościół Pokoju. Ta ewangelicka świątynia, wpisana na listę zabytków UNESCO, wypełniona jest pięknymi barwnymi malowidłami i barokowymi ozdobami. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4 KRZESZÓW – KARPACZ – JELENIA GÓRA – CIEPLICE                                                                                                                          

Po śniadaniu przejazd do Krzeszowa na zwiedzanie dawnego opactwa cystersów – arcydzieła sztuki późnego baroku i zabytek klasy zerowej. To potężne opactwo składa się z 5 budynków: bazyliki mniejsza, kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, budynku klasztoru SS. Benedyktynek oraz Domu Opata. Z oddali całość wygląda jak gród obronny. Następnie przejazd do Karpacza, w programie zwiedzania: największy zabytek i symbol miasta – średniowieczna drewniana Świątynia Wang, Skocznia Orlinek, Tama na Łomnicy. Na koniec wizyta w Cieplicach Zdroju, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry i najstarszym kurorcie w Polsce. Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 stopni, swoją skuteczność zawdzięczają związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. Zobaczymy Pałac Schaffgotschów oraz pospacerujemy po Parku Zdrojowym. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5        ZAMEK CZOCHA – LUBIĄŻ  

Po śniadaniu   przejazd do  położonego na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego Zamku Czocha. Główne atrakcje zamku to renesansowa studnia, nazywana „studnią niewiernych żon”, Sala Rycerska, Komnata Książęca czy kominek marmurowy w holu wejściowym. Atrakcję stanowią także przejście do podziemi oraz wieża. Specyficzny klimat zamku od zawsze zachęcał do kręcenia filmów, dzięki czemu zamek znany jest z takich obrazów,  jak m.in. „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Na zakończenie w Lubiążu zobaczymy najstarszy i największy Klasztor Pocysterski w Europie Środkowo-Wschodniej. Zwiedzimy Kościół św. Jakuba oraz imponującą, barokową salę książęcą. Wyjazd w drogę powrotną,  po drodze obiad pożegnalny. Przyjazd na miejsce zbiórki ok. północy lub po północy.

Termin: 06.07 – 10.07.2022

Cena: 1395 zł/os.

Zapewniamy:

  • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem 
  • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach ***, pokoje 2,3- osobowe z łazienkami 
  • Wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje, 1 obiad
  • Opiekę i informację turystyczną pilota 
  • Ubezpieczenie NNW do 5000 zł

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłaty klimatycznej, zestawy audio-guide, itp. (na ten cel należy posiadać ok. 270 zł/os.); napojów do obiadów i obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia  od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej  w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki. 

Uwagi:

  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 600  zł
  • w cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 4 zł od każdego uczestnika.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

    pastedGraphic.pngpastedGraphic_1.pngpastedGraphic_2.png

Kontakt i informacje: ks. Marek Bogusz, tel. 728-461-015