Pomoc Ukrainie

W związku z wojną, która toczy się na Ukrainie Caritas Diecezji Pelplińskiej włączyła się w działania charytatywne związane z pomocą humanitarną. Caritas Diecezjalna prosi wszystkie Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz  parafie o wsparcie tej pomocy. Caritas prosi by zwrócić uwagę na następujące fakty: 

  1. Potrzebne rzeczy, które będą przekazane na Ukrainę, jak również uchodźcom w Polsce to: 

koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel, materace, środki medyczne i higieniczne, pompy infuzyjne, odzież (nowa), artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, słodycze wysokokaloryczne, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne), artykuły spożywcze z długim terminem przydatności. Te rzeczy można zbierać w porozumieniu z jednostkami samorządu i włączyć się w transporty organizowane przez władze państwowe. Nasze placówki, które zebrały powyższe rzeczy mogą je dostarczyć do magazynu Caritas w Jabłowie (po wcześniejszym ustaleniu godziny odbioru) lub do Centrali Caritas Diecezjalnej w Pelpinie. 

  • Środki zebrane podczas zbiórek, decyzją biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny(Apel Biskupa Pelplińskiego z 25 lutego 2022) należy w całości wpłacać na konto charytatywne Caritas do końca tygodnia. Caritas Diecezjalna prosi, aby na własną rękę nie przesyłać pieniędzy do innych organizacji lub w inne nieznane miejsca. Jeśli parafia przyjmie uchodźców w swoich budynkach to może zwrócić się do Caritas Diecezjalnej o wsparcie tej pomocy. 
  • Caritas prosi o zgłaszanie się parafii, które chcą przyjąć uchodźców. Prosimy, aby księża proboszczowie do środy podali liczbę miejsc, które mogą zorganizować. Caritas Diecezjalna działa w porozumieniu z wojewodami i w te miejsca kierować będzie uchodźców. Bardzo prosimy, aby z rodzinami, które przybędą do nas i zakwaterowani zostaną w budynkach parafialnych podpisać umowę użyczenia, której wzór dostępny jest w załączniku. W razie potrzeby można w tej sprawie kontaktować się z mecenasem Grzegorzem Szlezerem, tel. 783 296 959.
  • Osoby, które zgłaszają się do Caritas Diecezji indywidualnie prosimy o wypełnienie formularza na stronie. Te informacje przekażemy wojewodom, którzy w miarę potrzeb będą rozlokowywać uchodźców.
  • Caritas Diecezjalna uruchomiła również dla uchodźców pomoc żywnościową FEAD. W tej sprawie proszę kontaktować się z koordynatorem programu FEAD, tel. 793 822 458.
  • Wszelkie informacje o pomocy dostępne będą na stronie Caritas Diecezjalnej. W przypadku pytań czy problemów prosimy o kontakt z centralą Caritas tel. 58 536 15 31, 793 820 764 (od 8.00 do 15.00) lub 793 751 751 czynny całą dobę.